«Підземне» місто Гельсінкі: Як Фінляндія готувалась до можливої війни з Росією

У Фінляндії побудували понад 50 тисяч бомбосховищ та 300 кілометрів тунелів.

У Фінляндії, яка нещодавно заявила про намір вступити в НАТО, існує розгалужена мережа бомбосховищ та понад 300 кілометрів тунелів. У столиці Гельсінкі укриття можуть вмістити більше людей, ніж населення усього міста – 900 тисяч.

В укриттях, які не використовувались за призначенням, облаштовані футбольне поле, хокейні майданчики, кафе, дитячий майданчик, спортзал та автомобільна парковка.

У Гельсінкі є навіть підземна церква – Темплеліаукіо. Її побудували у 1969 році, архітектурні рішення зробили це місце одним з найпопулярніших у Фінляндії. Церква приваблює понад 850 тисяч відвідувачів на рік.

У 2018 році у столиці побудували підземний художній музей Amos Rex, який назвали одним з найбільш інноваційним в Європі.

Частина бомбосховищ побудована так, що може врятувати населення Гельсінкі від будь-якого потужного удару, включно із ядерним та хімічним.

За даними Департаменту цивільної оборони Гельсінкі, у місті нараховується понад п’ять тисяч бомбосховищ — цього достатньо, щоб укрити більше, ніж усе населення міста, — і понад 50 тисяч бункерів по всій країні.

Деякі укриття перетворили на місця для повсякденного громадського користування. Тут є підземний майданчик, який можна використовувати як хокейний, і навіть підземний басейн.

Фінляндія вперше почала будувати розгалужену мережу бомбосховищ у 1960-х роках, частково завдяки своєму досвіду боротьби з Радянським Союзом у війні 1939 року. Країна має 1287 кілометрів спільного кордону з РФ.

Бункери є частиною комплексного плану оборони країни, який включає армію чисельністю 240 тисяч, 900 тисяч підготовлених резервістів і найбільший в Європі артилерійський парк. Щомісяця там тестують повітряну тривогу. Зокрема, у Гельсінкі розміщено 40 сирен повітряної тривоги.

12 травня президент Фінляндії Саулі Нііністьо та прем’єр-міністр Санна Марін офіційно оголосили про свою підтримку вступу країни до НАТО. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, влада Фінляндії почала перевіряти бомбосховища, а підтримка населення вступу в НАТО зросла з 30 до 70%.

 

14 Травня 2022