Остап Вишня – неперевершений майстер сміху – Галина Орлова

Галина Орлова
Вчитель української мови та літератури вищої категорії з 40-річним досвідом, багаторазова переможниця обласних конкурсів педагогічних інновацій, призерка всеукраїнського конкурсу на кращий конспект уроку позакласного читання сучасної української літератури 2012 р.
Розділ статті: Мистецтво

Я вважаю за українця не того, хто вміє добре співати «Реве та стогне Дніпр широкий…»  та садити гопака, і не того, в кого прізвище на «ко»,- того, хто бажає добра українському народові, хто сприяє його матеріальному і духовному розвиткові, бо то є справжні українці.

                                                                                   Остап Вишня

Як актуально звучать ці слова в наш час!

Немає, мабуть, такого куточка в Україні, де б не чули імені Остапа Вишні, його веселих усмішок, гуморесок, сатиричних памфлетів. Адже Остап Вишня є неперевершеним майстром сміху.

Остап Вишня

Справжнє прізвище його Павло Михайлович Губенко. Народився він 13 листопада 1889 року на Полтавщині в багатодітній родині

«За двадцять чотири роки спільного життя батьків послав їм Господь усього сімнадцятеро дітей, бо вміли вони молитися Милосердному» («Моя автобіографія»).

«Як ударила революція – завертівся. Будував Україну… Хотілося, щоб і у війську бути, і в парламенті  бути, і в Університеті бути, і по всіх комітетах бути, і на національний фонд збирати, і пісень співати». («Моя автобіографія»).

У 1920 р. Павла Михайловича було заарештовано за «контрреволюційну діяльність». Визволитися допомогли друзі, зокрема Василь Еллан – Блакитний.

Остап Вишня

Згодом гуморист починає редагувати журнал « Червоний перець» – один з найпопулярніших гумористичних журналів СРСР.  Письменникові судилося стати найулюбленішим і найпопулярнішим українським письменником- гумористом. Протягом 20-х років з-під його пера вийшло 23 книги.

«Перець»

Але настає страшний час наклепів, доносів, навішування ярликів, репресій. Гумористові стає дедалі важче усміхатися. Наслідки літературної дискусії 1925-1928 рр. позначилися й на долі Остапа Вишні. Адже він симпатизував і підтримував ВАПЛІТЕ, котра мала національне спрямування і захищала право української літератури на національну самобутність. Влада звинуватила письменника в націоналізмі.

У 1930 р. в одному з журналів було опубліковано статтю «Що таке Остап Вишня» із критикою творчості гумориста, у якій його звинувачувають в тому що

«…він протаскував протягом кількох років у друковане слово свої націоналістичні куркульські ідейки і погляди».

26 грудня 1933 р. Остапа Вишню заарештували. Звинувачення було безглузде: приналежність до контрреволюційної групи та підготовка замаху на одного з комуністичних чиновників. Великий сміхотворець, який так любив свій народ, був оголошений його ворогом, опинився за колючим дротом.

24 лютого 1934 р. письменника засудили до розстрілу, а пізніше замінили вищу міру покарання до 10 років заслання. Його відправили до Ухтинського табору в селищі  Чиб’ю (республіка Комі).

Вишня в таборі
Шахи з хліба, які Остап Вишня виготовив у колонії

Дружині, відомій актрисі Варварі Маслюченко, було запропоновано в 5-денний термін виїхати з України. Вона перебралася до Архангельська. Така близькість до місця заслання дозволила цій мужній жінці пересилати у табір теплі речі, продукти харчування, продувати і морально підтримувати чоловіка.

«Ти для мене і дружина, і мати, і сестра, і ангел мій» –  писав в одному з листів Остап Вишня.

Остап Вишня з дружиною

У таборі письменник нічого не писав, лише вів щоденник «Чиб’ю. 1934». побачив світ цей щоденник лише у 1989р. Цей документ відкриває трагічні сторінки життя письменника та інших політв’язнів на засланні, зокрема вихідців з України, які складали окремі загони.

3 грудня 1943р. Остап Вишня вийшов на волю, а 24 лютого 1944 р. з’явилася знаменита «Зенітка». Вона засвідчила, що його душу не сточили зневір’я і відчай, і, незважаючи на десятилітнє ув’язнення, він не розучився сміятися.

 У 50-х р., будучи важко хворим, письменник продовжує багато працювати.

«Мені потрібно надолужити прогаяний час, адже 10 кращих років вирвало в мене безглузде і дике заслання, і тепер я мушу спішити».

Могила Остапа Вишні

25 жовтня 1955 р. письменника було реабілітовано. 28 вересня 1956 р. помер Остап Вишня. Перед смертю попросив:

«Не потрібно похоронних маршів. Краще заспівайте «Козака несуть, коня ведуть, кінь головоньку клонить…».

Ось так помер великий правдолюб, справжній українець.

Джерела
15 Листопада 2024
Останні події

У Києві експонується виставка «Емоційне вторгнення»

Олеся Житкова взяла участь у 9-тій щорічній конференції "Білорусознавчі студії у 21 сторіччі"

Олеся Житкова взяла участь у заході "Психологічний вплив війни: досвід військовослужбовців США та України"

«Літопис Незламності» провів дискусію «Українка вчора та сьогодні: війна, родина, суспільство» до 140-й річниці українського жіночого руху

Схожі статті: