Проєкти

Ми об’єднали професійних істориків, публіцистів, мислителів, гуманітаріїв і звичайних людей ідеєю зафіксувати і зберегти для нащадків кожну мить страшного 2022.

Історія моєї релокації, або країна, що дала мені прихисток

У нашому спецпроєкті ми розповімо про людей, які змушені були виїхати за межі України. Чому покинули рідний дім, чи прагнуть повернутися, як склалося їх життя у чужій країні та як їх підтримують закордоном? Відповідаємо на ці та багато інших запитань крізь призму реальних людських історій.

Усна історія

Спецпроєкт унікальних інтерв’ю з очевидцями війни. Саме свідки, які пережили окупацію, бойові дії та інші страхіття воєнного часу, як ніхто допомагають розповідати правду про повномасштабне вторгнення та його жахи. Ці свідчення – докази злочинів, які коїв і продовжує коїти російський агресор на нашій землі, для сучасників та нащадків.

Як світ не загинув у «братських обіймах»

Розповідаємо історії держав, які протягом століть намагалися давати відсіч імперським планам росії, які відбудовували власні традиції з нуля, плекали національну свідомість у своїх народів та чому саме Україна має розірвати цю пекельну історичну циклічність.

Гранослов

«Гранослов» – це криптограф нашої платформи, який в майбутньому стане частиною спеціальної історичної дисципліни – епіграфіки. Назва словника запозичена від назви міжнародного конкурсу письменників Незалежної України «ГРАНОСЛОВ», який був започаткований у 1991 р. Це символічний і сакральний рік для кожного українця.
«Гранослов» нестиме розшифровку:
  • - Історизмів, без яких неможливе написання жодного історичного тексту
  • - Архаїзмів – слів українського самобутнього вжитку, таких, як «паляниця»
  • - Неологізмів – нових слів та зворотів, що породила війна. Вони вже стали частиною воєнного сленгу.

Жіночі студії у вирі війни

Якщо до повномасштабного вторгнення жінки мали доводити, що не вельми зручно марширувати на підборах у спідницях-олівцях, та що немає «жіночих» і «чоловічих» професій – то тепер вони командують артилерійськими розрахунками, працюють снайперками та приганяють з-за кордону авто для армії. І вже нікому не мусять нічого доводити. А ще жінки шиють, готують, консервують, лікують, шукають, збирають, виховують, рятують…
«Жіночі студії» – це серія захопливих інтерв’ю із сучасницями-жінками в ролях та іпостасях, що їх пише сценарій війни.

Мистецтво, що породила війна

Функціонування творчої сфери під час війни – це окрема форма життя в суспільстві, місією якої є говорити мовою почуттів.
«Наше мистецтво, що народилось протягом війни, буде говорити за нас довше, ніж ми живемо. Тому наше завдання сьогодні фіксувати все, збирати в одному місці і передавати далі – світу», – написав 26 липня у своєму фейсбуці Міністр культури Олександр Ткаченко, анонсуючи запуск медіатеки мистецтва, що з’явилася на світ після 24 лютого 2022 р. Таким чином, мистецтво часів війни офіційно почало існувати.
І щоб не лишити непоміченим жодного найменшого прояву мистецького життя країни у дні великої війни – ми створили спецпроєкт, у студіях якого будемо ділитись збірками, рецепціями, критикою.

Минуле заради майбутнього

Повномасштабне вторгнення росії в Україну нагадало нам, що єдиним домом для нас є наша держава. Можна переїхати тимчасово чи назавжди, але інша країна ніколи не стане рідним краєм. Тому, де б ми не були зараз, наші зусилля спрямовані на захист України.
Без нашої перемоги буде чергова окупація української землі ворожим нелюдським режимом. А з нею і їхній «русскій мір» – голодомори, терори, колективізації, депортації, знищення української мови, історії, культури...
Банально, але без минулого, справді, немає майбутнього. Тому саме зараз потрібно повертатися до історії, її уроків і засвоювати їх.

Під мечем Феміди

Феміда – це не тільки про правосуддя, а й про законність, законотворчість та правопорядок. Вона встановлює правила та карає тих, хто їх порушує. В рамках нашого спецпроєкту ми даватимемо практичні рекомендації з приводу найбуденніших ситуацій, приділятимемо увагу більш глобальним процесам, а саме діяльності окремих міжнародних організацій та зв’язку України з ними. Колабораційна діяльність, пропаганда війни та найманство за рік воєнного стану стали для українців не зовсім формальними назвами статей з Кримінального кодексу України, а цілком реальними діяннями, спрямованими на підрив державного суверенітету. У правознавчому спецпроєкті «Під мечем Феміди» роз’яснюємо у чому полягають злочини, так чи інакше пов’язані з війною, та наводимо історичні приклади.